02 Ağustos 2021 Pazartesi

Yabancı Diller Yüksekokulu Duyurusu

01 Şubat 2021 Pazartesi 15:39 tarihinde eklendi | 975 defa okundu

Değerli öğrencilerimiz,

Son günlerde kamuoyunda ve sosyal medyada oluşan “İngilizce derslerinde öğretim elamanları tarafından zorla kitap aldırılıyor, almayanların puanları yarı yarıya düşürülüyor” şeklindeki iddialar tamamen asılsızdır. Öğrencilerimiz dönem başında İngilizce derslerindeki ölçme-değerlendirme sistemi hakkında bilgilendirilmiş ve kullanılmakta olan Öğrenim Yönetim Sistemi (Cambridge-Touchstone) üzerinden ödevlendirme ve kısa sınavlara tabi tutulacakları açıklanmıştır. Dil öğrenme sürecinde kaliteyi sağlamak ve ölçme-değerlendirme süreci içerisinde farklı ölçme yöntemleri de kullanarak daha sağlıklı sonuçları olan bir uzaktan eğitim süreci geçirmek adına bu yöntem benimsenmiştir. Türkiye’de bu yöntemi benimseyen tek üniversite olmamakla birlikte sayısı 70’i aşan üniversite arasında bu uygulama ile öğrencilerini değerlendiren kurumların arasında düşük bir oran belirleyen kurumlardan biriyiz. Ödev ve Kısa Sınav notlarının birlikte dersinizi geçme notuna etkisi %20’dir. Öğretim elemanlarımızın sizlere iyi niyet ile yapmış olduğu açıklamalarda kullanılan ayrıntılı ifadeler bu oranın sistem üzerinden nasıl hesaplandığına dair sistemsel ayrıntılardır ve sizlerin arasında en büyük kafa karışıklığı yaratan durum olmuştur.  Bu açıdan düşünüldüğünde Öğrenim Yönetim Sistemine erişimi olmayan veya erişmeyi tercih etmeyen öğrencilerin de İngilizce derslerini yalnızca vize ve final notları ile başarılı bir şekilde geçmeleri aslında mümkündür. 

 

Tüm bunlara rağmen öğrencilerimizin arasındaki bu huzursuzluğa son vermek adına, Yabancı Diller Yüksekokulu, okutulmakta olan Öğrenim Yönetim Sistemi üzerinden verilen ve değerlendirmeye alınan ödev ve kısa sınavların ders başarı notunuza etkisini ortadan kaldırmış bulunmaktadır. Şu an final sınavları devam eden güz döneminden itibaren olmak üzere öğrencilerin ders başarısı yalnızca vize ve final sınavlarından aldıkları notlar ile değerlendirilecektir. Ancak, bu dönem Öğrenim Yönetim Sistemi üzerinden işlenen Touchstone adlı kitabı satın alarak tüm süreci verimli bir şekilde geçiren, emek harcayan ve ödev ve kısa sınavlarını yapan öğrencilerimize alınan bu karardan olumsuz etkilenmemeleri adına, ödev ve kısa sınavlarında verdikleri emekler doğrultusunda –bu döneme mahsus olmak üzere- ek puan verilecektir. 

 

2020-2021 Bahar yarıyılında İngilizce dersleri kapsamında yine aynı kaynak kullanılmaya devam edilecektir. Bu kaynağı aynı güz döneminde olduğu gibi satın almanızda herhangi bir zorunluluk yoktur. Unutulmamalıdır ki bir yabancı dil ancak emek verilerek, çalışıp tekrar edilerek, kendinizi sık sık sınayarak ve farklı yollarla yeni öğrenilenleri pekiştirerek edinilir ve geliştirilir. Yabancı Diller Yüksekokulu olarak isteğimiz, yükseköğrenim hayatlarınızın başlangıcında yabancı dilinizi sağlam temeller üzerine oturtarak gelişmenize yardımcı olmaktır. Bu açıdan Türkiye’deki pek çok üniversite gibi, üniversitemizin de yabancı dil alanında kaliteli bir eğitim vermesi amaçlanmıştır. Bu sürece hangi şekilde dâhil olacağınız sizlerin elindedir. Unutmayınız ki, yabancı dil, yükseköğrenim hayatlarınızdan sonra sizlere pek çok kapı açacak altın anahtarlardan biridir. 

 

Tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz. 

Yabancı Diller Yüksekokulu Yönetimi

----------------------------------------------------